Northern Region wins national ARS U-17 boys title


Boys Final: Buganda 1-2 Northern

Northern Region are the new champions of the Airtel Rising Stars U-17 boys’ category.

They overcame Buganda 2-1 in the final played  on Sunday at the Uganda Technical College in Lira.

Defender Musa Jjagwe diverted a low ball past his own goalkeeper to the net as the home side took the lead.

Musa Ramathan made it 2-0 moments later.

With the last quarter an hour of action, Karim Byaruhanga scored the consolation for team Buganda and create hope for an equalizer and a tense climax to the final.

Earlier, Buganda Region had won the girls’ version, having overcome Eastern 1-0, thanks to Josephine Ndagire’s strike after a goal melee.

For the past two months, the ARS organizing committee had organized the regional qualifiers were played in all the eight FUFA regions were engaged ahead of the national finals.

Uganda U-17 head coach, Peter Onen envisages and tips a bright future ahead of the youngsters.

“Personally, I have been impressed by the quality exhibited by these young players. The advantage is that we also had MRI tests and minimized age cheating. This has helped to play with the right age groups”

The nucleus of Uganda’s U-17 team at the 2017 CECAFA U-17 tournament stems from the selected crop of players at the tournament of ARS.

Rewards:
Individual awards were given to outstanding players (best goalkeeper, top scorer and MVP’s) with teams taking home silver and gold medals.

Each of the two winners pocketed Ug.shs 5M (Buganda and Northern) with the runners up taking home Ug.shs 3M each.

The tournament is proudly sponsored by the official Uganda Cranes’ sponsors – Airtel Uganda Limited for the last six years.

Individual Top performers:

MVP’s: Rashida Nankya   Kampala (Girls) & Thomas Kakaire – Buganda (Boys)

Top Scorers: Karim – Northern (Boys) – 7 Goals & Anita Namata – Kampala (Girls) – 6 Goals

Best Goalkeepers: Resty Nalweyiso (Buganda) & Hussein Okello (Northern)

Preliminary Stage Results:

Boys:

Northern 3-2 Kampala

Kitara 0-4 Buganda

North East 0-1 Western

Western 0-1 West Nile

Kampala 1-3 North East

Buganda 1-0 Eastern

Western 0-0 Northern

West Nile 0-0 Kitara

North East 0-3 Northern

Western 1-2 Kitara

Kampala 1-2 Kitara

Kampala 0-0 Western

Buganda 3-0 West Nile

Semi-finals:

Northern 4-0 West Nile

Buganda 3-0 Western